Jak radzić sobie z chrapaniem?
Chrapanie rzadko jest niebezpieczne dla zdrowia, ale często bardzo dokuczliwe. Nie tylko dla osób śpiących w pobliżu – również dla nas, bo budzimy się niewyspani, z nieprzyjemnym uczuciem zapchanego nosa. Ponadto czasem może prowadzić do groźnej choroby zwanej zespołem snu z bezdechami. Dlatego chrapania nie można go lekceważyć.
Metody zapobiegania chrapaniu różnią się w zależności od okoliczności, w jakich występuje, a także od objawów towarzyszących chrapaniu.
Chrapanie od czasu do czasu
Warto w tym wypadku zadbać o prawidłową higienę snu – unikajmy przed snem spożywania alkoholu oraz zbyt obfitych posiłków. Przyczyną chrapania mogą być również środki uspokajające lub nasenne, a także palenie papierosów (więcej o skutkach palenia).
Chrapanie z powodu blokady w nosie
Jeśli czujesz, że przed snem Twój nos nie jest wystarczająco odetkany, a Ty musisz oddychać przez usta, warto zadbać o przywrócenie drożności nosa. Zazwyczaj dokonać tego można drogą operacyjną po wizycie u lekarza laryngologa (w Krakowie zapraszamy do poradni „Laryngolog”). Czasem ma to także związek ze stanami alergicznymi. Pamiętaj jednak, że stosowanie kropli udrażniających nos może przy długotrwałym użyciu przynieść odwrotny od zamierzonego skutek – może prowadzić do polekowego nieżytu nosa, dlatego lepiej skonsultować się ze specjalistą laryngologiem.
Chrapanie podczas spania na wznak
Gdy śpisz na boku, chrapanie nie przeszkadza? Najłatwiej zapobiec obracaniu się w nocy na plecy! Pomogą w tym specjalna kamizelka lub domowe metody – na przykład piłeczki tenisowe wszyte w tylną część piżamy.
Próbowałeś już wszystkiego? Wybierz się na konsultację u lekarza laryngologa.
Laryngolog w Krakowie zaprasza do kontaktu.
Comments are closed.