Main menu

Palenie a problemy laryngologiczne

Palenie tytoniu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych – każdy wie o tym nie od dziś, a jednak wciąż w Polsce palenie papierosów stanowi bardzo duży problem społeczny i zdrowotny. Stanowi także jedną z najczęstszych przyczyn poważnych schorzeń laryngologicznych.

Dlaczego warto rzucić palenie z perspektywy laryngologicznej?

Rak krtani

Jedną z najpoważniejszych chorób laryngologicznych, do jakich doprowadzić może palenie papierosów, jest nowotwór krtani. Powodują go przede wszystkim substancje smoliste zawarte w dymie tytoniowym. Jeśli w dodatku rak zostanie wykryty na etapie przerzutów (na przykład do węzłów chłonnych), jedynym sposobem leczenia jest usunięcie całej krtani. Chorzy po takim zabiegu mają zmieniony tor oddechowy, nie mogą mówić i wymagają intensywnej rehabilitacji. Należy zdać sobie sprawę, że na raka krtani narażeni są również bierni palacze!

Zaburzenia oddychania

Trudności z oddychaniem, zaburzenia w przełyku, problemy z mówieniem i uciążliwe chrypki – to także bardzo częste skutki palenia papierosów. Dym tytoniowy i substancje w nim zawarte uszkadzają aparat oddechowy, przez co narażeni jesteśmy na wiele nieprzyjemnych, ale też groźnych schorzeń.

Stany zapalne zatok, gardła, nosa

Palenie papierosów naraża na uszkodzenie barierę śluzówkową, która chroni nasz organizm przed drobnoustrojami. Dlatego palacze tytoniu o wiele częściej mają do czynienia z infekcjami górnych dróg oddechowych i krtani, a także przechodzą je dłużej w porównaniu do osób niepalących. Prowadzi to do stanów zapalnych, również przewlekłych i bardzo groźnych dla ogólnego stanu zdrowia.

Dbamy o ogólne zdrowie pacjenta. Po tym poznasz najlepszego laryngologa!

Kraków, SN ZOZ „Laryngolog” – zapraszamy do kontaktu.

Comments are closed.