Main menu

Jak zapobiegać katarowi siennemu?

Katar sienny to inaczej pyłkowica, która spowodowana jest alergią na pyłki roślinne. W sezonie pylenia osoby uczulone na pyłki mogą cierpieć na nieprzyjemną reakcję nosa, spojówek, gardła i podniebienia, którą leczy się u specjalisty alergologa. Jednak istnieją sposoby, które zapobiegają występowaniu kataru siennego lub przynajmniej zmniejszają jego uciążliwość.

Wietrzenie mieszkania

Bardzo ważny jest odpowiedni przepływ powietrza w domu. Najlepiej wietrzyć dom wtedy, gdy pada deszcz lub zaraz po nim – wówczas w powietrzu znajduje się najmniej pyłków.

Odkurzanie, a raczej zmywanie

By pozbyć się kurzu, należy regularnie odkurzać mieszkanie. Warto jednak pamiętać, że odkurzacz powinien być wyposażony w specjalny system filtrów wodnych, gdyż w przeciwnym razie czyszczony kurz z powierzchni tyko rozpyla się w powietrzu. Jeśli nasz odkurzacz nie posiada filtrów wodnych, należy zmywać podłogę (lub meble) na mokro.

Filtry powietrza

Odpowiednio zjonizowane, wilgotne powietrze sprzyja pozbyciu się kataru siennego. Pomocne okaże się zainstalowanie w domu wysoko wydajnych filtrów powietrza, elektrofiltrów lub nawilżaczy. Taki sam skutek osiągniemy, udając się na spacer zaraz po opadach deszczu.

Poduszki, kołdry

Należy często trzepać i wietrzyć wszelkie poduszki, koce i kołdry, pod którymi sypiamy. Jeśli alergia jest naprawdę uciążliwa, warto zainwestować w specjalne antyalergiczne materace oraz bieliznę pościelową, które wykonane będą z poliestrowo-bawełnianej tkaniny przepuszczającej parę wodną i powietrze, ale zatrzymującej szkodliwe roztocza i alergeny.

Pamiętaj, że nieleczona alergia może być niebezpieczna!

Zachęcamy do wizyty w naszej poradni – laryngolog prywatnie w Krakowie.

Comments are closed.